background image

Živogošće

Živogošće je umístěné na jižní částí Makarské riviéry v úpatí hory Biokovo.

Skládá se jak z tři menších, vzájemně vzdálených sídlíšt´ – Porat - Mala Duba – Blato, umístěných podél pobřeží a také i ze starých osad u staré silnice. Vzdálené je 20 km od Makarsky, 80 km od Splita a 120 km od Dubrovníka.

Živogošće je osídlené od ilyrských a římských dob, o čem svědčí ilirské hroby na vrcholu kopce Suzine a zbytky vil rustik v Malé Dubě a Blatu.

Známý Liciniánov epigram – nejhežčí vzorek klasické literatury – z 474. roku před Kristem, sestavováný z 16 latinských heksametrů je vytesaný do kamene a nachází se u pramene Pokrivenice na pobřeží moře. Římský kvestor Licinián oslavuje tento pramen «sladké vody», která i do dnes teče na tom místě.

O sídlíšti Živogošće první zmíňky jsou z poloviny 13. století.

Živogošský františkánský klašter, založen v roce 1616, byl více století středískem duchovního života a písemněctví tohoto kraje, z bohatou knihovnou a uměleckým dílem velké hodnoty. Místo dostává dnešní formu v posledních čtyřicet let kdy začíná i význámější vývoj turizmu v těchto krajích.

Olivové háje a borové lesy, které vyrostly nad plážemi s drobným štěrkém, 6 km spojitých pláž, čisté a neznečištěné moře a vrchol Sutvid 1155 m jsou krásy přírody, které jsou umístěné na úpátí vysoké hory a tím způsobem poskytujou turistům zvláštní zážitek a také požitek z pobytu.